ERCENGİZ: SORGULANMASI GEREKEN ESNAF KİRASINI BİLE ÖDEYEMEYECEK DURUMA NASIL DÜŞTÜ

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Aşağı Pazar esnafları ile bir araya gelerek, dört esnafın belediye dükkânlarından tahliyesi ile sonuçlanan süreç hakkında bilgi verdi.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Mehmet Göker, CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut ve CHP Burdur İlçe Başkanı Serkan Şimşek, Aşağı Pazar esnafları ile bir araya geldi. Burdur Belediyesi’ne ait dükkânlardan Sayıştay raporu sonucu tahliyesine karar verilen dört kiracı ve süreç hakkında bilgi aktardı. “Neden dükkânları tahliye etmek zorunda kalındığına değil, esnafımızın kirayı neden ödeyemediğini sorgulamak gerekir.” diyen Başkan Ercengiz; “bırakalım siyaseti, vatandaşımızın derdine derman olalım.” Şeklinde de ülkenin bulunduğu ekonomik darlığa dikkat çekti.
Bir Bardak Suda Fırtınalar Kopartılmasının Amacı, Kiracılarla Bizi Karşı Karşıya Getirmek!
Başkan Ercengiz, tahliye işlemi ile ilgili yasal süreci ve nedenleri Aşağı Pazar esnafları ile paylaşarak “Kurum olarak uygulamamız gereken bir işin sonucu. Kirasını ödemeyen kiracıya gönderilen her türlü ihbar, uyarı, noter belgesi ve her türlü evrak sonrasında, herhalde esnafımızın ekonomisinin yeterli olmaması neticesinde kirayı ödememelerinin sonucu mahkemenin tahliye kararı. 2019 Sayıştay teftişi burada Diyor ki; “Belediye taşınmazlarının kira sözleşmesi sürelerinin Belediye Encümen kararıyla mevzuata aykırı bir şekilde uzatıldığı ve kiracı, kirasını ödemediği halde kiracı kiracılığını devam ettirmekte ve belediye bunun hakkında herhangi bir işlem yapmamakta ve suç işlemektedir. Görevini kötüye kullanmaktadır. Bu durumun ya düzeltilmesi ya da ilgililer hakkında gerekli soruşturmanın ve gereğinin yapılması.” Bugün bir bardak suda fırtınalar kopartılmasının nedeni tamamen bu işin başka bir algıyla yönetilip, kiracılarla bizi karşı karşıya getirmenin temel hedefidir.” Dedi.
Aklından Zoru Olduğunu Düşünürüm
Esnafın neden kiracılığı sona erdi diye sorgulamak yerine, belediye başkanı niye çıkardı diye ortalığı velveleye verip, olayı farklı bir yere götürmenin son derece ayıp bir davranış olduğuna vurgu yapan Başkan Ercengiz, “ Neden ayıp? Esnaf kirasını ödeyemiyor, esnaf borcunu ödeyemiyor, esnaf Bağ- kur primini yatıramıyor, esnaf yanında çalıştırdığı sigortalı işçi sayısı azaltıyor. Bence bunları sorgulamak lazım. Yaklaşık 30, 35 aydır kirasını ödeyemeyen kiracımıza, Aralık ayından itibaren teftiş bittikten sonra gerekli işlemi başlatmışız, “gelip kiranızı ödeyin” demişiz. Süreç tamamlandığı ve artık mahkeme kararı da ortaya çıktığı için biz bu arkadaşlarımızı tahliye etmek zorunda kaldık. Durduk yerde böyle bir şey yapanın hele böyle pandemi döneminde, aklından zoru olduğunu düşünürüm. Değerli arkadaşlar durum bu. Buradan siyasi rant devşirmek üzere sizleri kışkırtanları da gerçekten ayıplıyorum. Bizim asıl derdimiz Burdur’un küçük esnafı nasıl ayakta durur? Biz buna bakalım. Bakın 20.000 öğrenci Burdur ortamından çekildi. Herkesin günlük cirosu düştü. Bizim esnafımızla bir sorunumuz yok ama kurallara uyan arkadaşları da, kurallara uymayanlardan ayırmak zorundayız.”şeklinde konuştu.

Ayrıca Kontrol Edin

BURDUR BELEDİYESİ KORONADA EN BAŞARILI 15. İL OLDU

Türkiye genelinde bir anket şirketinin yaptığı korona döneminde başarılı iller sıralamasında Burdur Belediyesi 15. sırada …

Bir cevap yazın